3 najlepsze sposoby mycia elewacji, które sprawią, że Twój budynek będzie czysty i zadbany

Na elewacji budynku skupia się wzrok gości i osób, które przechodzą obok Twojego domu. Jeśli jest lśniąca, czysta i zadbana, pozytywnie świadczy o właścicielu. Gdy natomiast widać na niej kurz, brud i glony, nie jest Twoją dobrą wizytówką. Przedstawiamy 3 najlepsze sposoby mycia elewacji. Sprawią, że Twój budynek będzie jak nowy.

1. Mycie elewacji myjką ciśnieniową

Myjka ciśnieniowa jest urządzeniem łatwym w obsłudze. Bez problemu zatem wykorzystasz ją do samodzielnego mycia elewacji. Dobra wiadomość jest taka, że usuniesz nią nawet silne zabrudzenia. Wybierz taki model, w którym można regulować moc i siłę natrysku. Ważne, abyś dostosował efekt do danego materiału i jego struktury. Musisz zatem sprawdzić rodzaj dyszy i poziom regulacji natrysku – zapobiegniesz ewentualnym uszkodzeniom powierzchni budynku.

Myjąc elewację, kieruj strumień wody pod różnymi kątami. Zacznij od górnej części budynku i pomału przesuwaj się ku dołowi. Drobne zabrudzenia na elewacji usuniesz samą wodą.  Mocniejszych pozbędziesz się, dodając do niej specjalistyczny preparat przeznaczony do czyszczenia tynku.

Mycie elewacji myjką ciśnieniową możesz powtarzać kilkukrotnie. Dasz tym samym czas na odmoknięcie najsilniejszym zabrudzeniom.

Oczywiście urządzenie warto przetestować przed użyciem. Zrób to na niewielkim fragmencie elewacji, który w razie niepowodzenia będzie można łatwo zamaskować.

Zanim zastosujesz myjkę ciśnieniową, sprawdź temperaturę wody. Nie może być zbyt gorąca, zwłaszcza kiedy temperatura na dworze jest niska. Możesz spowodować, że fragmenty elewacji zaczną się odrywać.

2. Wykorzystanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia elewacji

Mycie elewacji myjką ciśnieniową skutecznie wesprzesz specjalistycznymi środkami. Dobierz je do rodzaju zabrudzenia i rodzaju materiału, z którego wykonana jest powierzchnia budynku.

Większe możliwości wyboru środka do czyszczenia elewacji będziesz mieć wtedy, kiedy będzie ona pokryta farbą. Jej cienka warstwa chroni powierzchnię, dzięki czemu substancje chemiczne nie przenikną do tynku, nawet jeśli użyjesz silnych detergentów.

W większości przypadków tynk nie jest jednak pokryty farbą. Wtedy musisz pamiętać o tym, aby go nie szorować szczotką, ponieważ możesz go tylko uszkodzić (zwłaszcza tynk mineralny).

Musisz wiedzieć, że grzyby i pleśnie upodobały sobie tynk akrylowy. Aby je z niego usunąć, sięgnij po środki grzybobójcze. Z kolei, kiedy na elewacji pojawia się pleśń, najpierw użyj preparatów odkażających, a dopiero potem zmyj całość mocniejszym detergentem.

Dla ochrony przydomowej zieleni rekomenduje się stosowanie preparatów delikatnych, które są bezpieczne dla roślinności, ale także nie szkodzą środowisku.

3. Piaskowanie elewacji

Ostatnim sposobem mycia elewacji jest jej piaskowanie. Piasek pod wpływem wysokiego ciśnienia usuwa nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. To dobra metoda, jeśli chcesz wyczyścić wąskie i trudno dostępne przestrzenie na powierzchni budynku.

Piaskowanie elewacji jest jedną najbardziej wymagających metod, dlatego jeśli się na nią zdecydujesz, zdaj się na fachowców. Profesjonalna ekipa nie tylko przywróci Twojej elewacji dawny blask, ale sprawi, że budynek będzie dłużej czysty.

Elewacje brudzą się z różnych powodów. Do głównych zalicza się lokalizację domu. Budynki usytuowane w pobliżu lasu lub przeciwnie – ruchliwej ulicy – są bardziej narażone na zabrudzenia, niż te stojące na uboczu.

Elewacje nie lubią wilgoci. To ona sprawia, że atakują ją glony, grzyby i pleśnie. Sprawna ekipa jest w stanie szybko uporać się zielonymi nieprzyjaciółmi oraz kurzem i brudem zalegającym na powierzchni budynku. Grunt to wybrać doświadczonych fachowców, którzy mają bogate portfolio, a poza tym są uczciwi, słowni i przede wszystkim skuteczni.

Podobne wpisy