Aranżacja wnętrz – jak połączyć panele dąb z płytkami?
Współcześnie bardzo popularnym rozwiązaniem są otwarte przestrzenie. Niezależnie, czy mówimy o nowo wybudowanym bloku mieszkalnym, czy domku jednorodzinnym, z pewnością spotkamy się z kuchnią otwartą na salon, często z dodatkowym miejscem na jadalnię. O ile w tradycyjnym budownictwie strefy te były oddzielane ściankami, o tyle aktualnie jedynym rozróżnieniem stref jest połączenie dwóch różnych materiałów podłogowych, np. paneli dąb z płytkami ceramicznymi.
Nie tylko panele dąb, czyli jak łączyć ze sobą różne rodzaje okładziny podłogowej?
Łączenie różnych rodzajów wykończenia podłogi wymaga przede wszystkim gwarancji bezpieczeństwa i komfortu. Równie ważne jest poczucie estetyki. W każdym przypadku jedno i drugie można pogodzić. Warto skorzystać z następujących porad.
Dobrze przemyślany projekt to podstawa
Łączenie paneli dąb i płytek wymaga odpowiedniego rozplanowania, gdyż każdy z materiałów charakteryzuje się innymi właściwościami. Wszystko to powinno zostać uwzględnione na etapie wykonywania wylewek.
Jeśli plan połączenia paneli z płytkami powstał jednak po wykonaniu wylewki, wtedy należy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z jej wyrównaniem i odpowiednim dopasowaniem pod płytki ceramiczne połączone z panelami. Innym wyjściem jest zastosowanie przejściowej listwy, która połączy dwie wysokości pomieszczeń.
Właściwości konkretnej podłogi
Decydując się na dwa różne wykończenia podłóg, warto wziąć pod uwagę nie tylko ich grubość, ale również właściwości takie jak wytrzymałość, odporność na ścieranie czy inne uszkodzenia. Jeśli jeden z materiałów charakteryzuje się większą klasą ścieralności, a drugi mniejszą, z pewnością nie da się uniknąć szybszej wymiany tego drugiego.
Próba demontażu jednej części podłogi nie jest zbyt łatwa i wiąże się z ryzykiem uszkodzenia bardziej wytrzymałego wykończenia. Połączenie płytek z panelami dąb będzie miało sens jedynie wtedy, gdy inwestor zdecyduje się na panele o wysokiej klasie ścieralności. Jest to dobre rozwiązanie, znacznie lepsze od łączenia płytek ceramicznych z deskami naturalnymi, które są podatne na zmiany wilgotności oraz pęcznienie.
Kolejność układania podłóg
Zanim rozpocznie się montaż któregokolwiek materiału, należy zaplanować kolejność prac. Łącząc panele z płytkami, w pierwszej kolejności warto ułożyć płytki, a dopiero później panele. Panele dąb zazwyczaj układa się po zakończeniu wszystkich prac mokrych, do których zalicza się między innymi roboty fliziarskie.
Łączenie płytek z panelami a względy estetyczne
Kwestie techniczne to jedno, ale przy łączeniu płytek z panelami ważne są także względy estetyczne. W tym przypadku niezwykle istotne jest zachowanie umiaru. Kiedy inwestorowi zależy na wnętrzu z charakterem, warto postawić właśnie na podłogowe panele dąb, które rewelacyjnie współgrają z wyrazistymi płytkami. Z kolei subtelne i gładkie płytki świetnie sprawdzą się w połączeniu z unikalnymi panelami. Wybieranie płytek i paneli może odbywać się w ramach dwóch szkół – podobieństwa lub kontrastu. Z całych sił należy jednak unikać kompletnie niepasujących do siebie materiałów.