Grill gazowy premium: który będzie najlepszy?
Podstawowym kryterium przy wyborze grilla gazowego jest zawsze bezpieczeństwo i to właśnie ono decyduje o tym, że poza segmentem premium często w ogóle nie warto się rozglądać. Ale i grille w nieco wyższej półki cenowej różnią się między sobą, a niektóre zmiany, choć z pozoru drobne, mogą decydować o funkcjonalności grilla.
Jak działają grille gazowe?
Tutaj zaskoczenia nie ma i praktycznie w każdej klasie ogólne zasady są takie same: gaz butli jest kierowany do palnika (albo kilku), nad którymi znajduje się ociekacz, a jeszcze wyżej ruszt. Taki grill musi być wyposażony w odpowiednio rozmieszczone otwory wentylacyjne przy palniku i w komorze, a także zawory, które pozwolą regulować moc, a więc także i temperaturę.
O ile sama zasada działania jest zawsze taka sama, to już szczegóły budowy będą się zmieniały – grille gazowe premium, które można zamówić na stronie https://www.top-grille.pl/category/grille-gazowe, będą zasadniczo dawały więcej możliwości od podstawowych modeli. Tylko który z nich wybrać?
Która butla będzie dobra?
Spora część grillów jest tworzona z myślą o podłączeniu najpopularniejszych butli gazowych 11l. To rozwiązanie pozwoli komfortowo używać grilla przez cały sezon. Jeśli jednak rozpalać grilla planuje się rzadziej, to można się rozejrzeć za takim, który będzie pracował z butlą 5l, a z kolei jeśli w perspektywie są częste spotkania w dużym gronie, to można kupić nawet profesjonalny grill na butlę 3 l. O ile oczywiście wielkość butli sama w sobie wielkiego znaczenia nie ma, to po pierwsze wpływa na mobilność grilla, a po drugie – często te najmniejsze mają tylko pojedyncze palniki, natomiast grille pod większe butle po kilka, co daje nieco większe możliwości regulacji wysokości i rozkładu temperatury.
Zwróć uwagę na ruszt
Dla większości osób języczkiem u wagi będzie rusz, i bardzo słusznie, bo to od konstrukcji tego elementu tak naprawdę zależy, co uda się przygotować na grillu gazowym.
- Ruszty mogą być jedno lub dwustronne. Dwustronne dają trochę większe możliwości, ponieważ żebrowania na obu stronach mają różną grubość. Pozwala to przygotować różne dania bez zwracania uwagi na ich gramaturę.
- Grille gazowe mogą mieć ruszty stalowe albo żeliwne. Te drugie są cięższe, choć przy masie grilla z butlą różnica jest pomijalna. Żeliwo jest też trudniejsze w czyszczeniu, ale za to dłużej trzyma ciepło i świetnie przekazuje je na potrawę. Ruszty stalowe są wygodniejsze w czyszczeniu i też sprawdzają się świetnie, a poza tym niektórzy producenci przyznają na nie znacznie dłuższą gwarancję niż na ruszt żeliwny.
Niektórzy producenci sprzedają akcesoryjne ruszty, które pasują nie tylko do grilli premium, ale także do niektórych własnych modeli podstawowych.
Czy grill gazowy jest dla każdego?
Do niedawna grilla gazowe były kojarzone głównie z dużymi burgerowniami na najwyższym poziomie. Są dość drogie, więc to dziś rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które są zdecydowane dość często z nich korzystać, ale poza tym nie ma tu ograniczeń: w segmencie premium znajdą się zarówno małe domowe grille, jak i potężne maszyny zdolne obsłużyć naprawdę niemałe przyjęcie.