Kontrole systemu fotowoltaicznego w celu zmaksymalizowania wydajności

Po zainstalowaniu systemu słonecznego można łatwo o nim zapomnieć. Większość z nas nie myśli zbyt wiele o tym, jak działa nasza instalacja solarna i jak możemy zmaksymalizować jej wydajność.

Systemy słoneczne są popularnym wyborem energii na całym świecie nie bez powodu: są czystym, odnawialnym źródłem energii, łatwo instalowanym w domu i łatwo dostępnym. Ponadto odpowiedni rozmiar systemu może pomóc obniżyć lub całkowicie zredukować rachunki za prąd.

Jeśli masz system słoneczny lub myślisz o jego zainstalowaniu, od czasu do czasu musisz przeprowadzić kilka kontroli, aby upewnić się, że system działa jak należy. Dzięki temu Twoje panele słoneczne będą mogły zapewnić maksymalną moc i pozwolić uzyskać najlepszy możliwy zwrot z inwestycji w zieloną energię.

Upewnij się, że falownik działa prawidłowo

Twoja instalacja PV składa się z kilku części. Falownik jest częścią Twojego systemu, która przekształca energię generowaną z paneli słonecznych w energię użytkową dla Twojego domu. Podczas gdy Twoje panele słoneczne (fotowoltaika Wrocław) pochłaniają energię słoneczną i zamieniają ją w energię elektryczną, to falownik faktycznie przekształca ją w energię, której możesz użyć.

Najlepszym sposobem sprawdzenia falownika jest sprawdzenie z przodu systemu kodów błędów lub czerwonych lampek. Migające czerwone lampki często mogą wskazywać na usterkę. Należy również sprawdzić, czy nie ma widocznych oznak starzenia się izolatora prądu stałego (zwykle obok falownika), takich jak szczeliny powstałe w wyniku narażenia na ciepło i światło słoneczne lub pęknięcia. Sprawdzanie falownika co kilka miesięcy to dobry nawyk.

Sprawdź typ posiadanego falownika – czy można go zdalnie podłączyć do komputera przez Wi-Fi?

Jeśli masz system słoneczny, który jest kompatybilny z Wi-Fi, sprawdzenie wydajności systemu jest proste. Systemy z Wi-Fi zwykle mają dostęp do programu monitorującego opartego na chmurze, co oznacza, że ​​możesz łatwo się zalogować i śledzić wytwarzanie energii słonecznej. Aby dowiedzieć się, czy Twój system jest kompatybilny, zapoznaj się z instrukcją obsługi systemu.

Sprawdź swój dach pod kątem cienia od drzew/roślin

Życie wśród natury jest wspaniałe, ale jeśli drzewa lub inne rośliny zaczną zacieniać Twój dach (a tym samym panele), istnieje ryzyko, że wpłynie to na produkcję energii słonecznej. Zarośnięte gałęzie i opadłe liście uniemożliwiają dotarcie promieni słonecznych do paneli słonecznych. Popularnym mitem jest to, że do działania paneli słonecznych potrzebne jest ciepło, ale to naturalne światło słoneczne, a konkretnie światło UV, sprawia, że ​​panele działają.

Podobne wpisy