Magazyn energii dla fotowoltaiki – Czy się opłaca?
Co to jest system magazynowania energii i jak to działa?
System magazynowania energii przechowuje energię wytworzoną z alternatywnego źródła, takiego jak energia słoneczna lub wiatrowa, do wykorzystania w późniejszym czasie. Czytelnikom z woj. Śląskiego polecamy konsultacje z firmą: Progres Rybnik, w celu lepszego zrozumienia tematu magazynów energii.
Typowy system magazynowania energii składa się z dwóch głównych części: akumulatora i falownika. Akumulator przechowuje energię elektryczną generowaną przez panele słoneczne lub turbinę wiatrową i uwalnia ją w razie potrzeby. Falownik przekształca prąd stały (DC) wytwarzany przez panele słoneczne w prąd zmienny (AC), który można wykorzystać w domu lub firmie.
Potrzeba magazynowania energii
Potrzeba magazynowania energii istniała od zawsze. Pytanie brzmi, jak przechowywać go w sposób wydajny, opłacalny i bezpieczny.
Magazynowanie energii słonecznej może odbywać się na dwa sposoby: termiczny i elektryczny. Magazynowanie termiczne polega na przechowywaniu ciepła w płynach lub ciałach stałych, takich jak woda, skały lub beton. Magazynowanie energii elektrycznej obejmuje przechowywanie energii elektrycznej w bateriach lub innych urządzeniach, takich jak ultrakondensatorach.
Zastosowanie magazynów energii w fotowoltaice
Magazynowanie energii to proces, który przechowuje energię w postaci innej, bardziej użytecznej formy energii. Można to zrobić poprzez zamianę energii kinetycznej na energię potencjalną. Coraz częściej korzystają z tego zjawiska posiadacze fotowoltaiki, kupując magazyny energii do przechowywania energii elektrycznej z paneli słonecznych.
Mogą z nich korzystać wszyscy właściciele paneli fotowoltaicznych, niezależnie od tego, czy są prosumentami, czy nie są podłączeni do ogólnej sieci energetycznej. Dzięki magazynom energii znacznie zwiększamy możliwości wykorzystania energii ze słońca i stajemy się bardziej elastyczni, mniej zależni od dystrybutora prądu. Istnieją dwa popularne typy magazynów akumulatorów: litowo-jonowe i kwasowo-ołowiowe. Te typy akumulatorów mogą mieć dużą pojemność i wytrzymują częstsze cykle ładowania i rozładowywania.
Jeśli szukasz pomocy przy wyborze i instalacji magazynów energii na południu Polski to polecamy zapoznać się z ofertą: Magazyn energii Rybnik.