Masy bitumiczne – właściwości i zastosowanie

Wykonanie szczelnej izolacji wodochronnej na zewnątrz budynku bywa trudne. Rozwiązania takie jak folie czy papa często bywają nieskuteczne. Dlatego też coraz częściej budowlańcy sięgają po nowoczesne i funkcjonalne masy bitumiczne. Czym są? Jakie posiadają właściwości i zastosowania? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Zastosowanie mas bitumicznych

Masy bitumiczne charakteryzują się wszechstronnym zastosowaniem. To rodzaj hydroizolacji, którą wykorzystuje się w przypadku zewnętrznej ochrony obiektów budowlanych. Szczególnie często wykonuje się za ich pomocą izolację ław oraz fundamentów. Mogą być stosowane w przypadku powierzchni pionowych, poziomych oraz tych, które mają kontakt z gruntem. Bardzo często wykorzystuje się je więc również w celu zabezpieczenia tarasów, balkonów czy podłóg i ścian w piwnicach. Doskonale chronią przed wilgocią – także w przypadku garaży oraz dachów zielonych.

Właściwości i zalety

Masy bitumiczne charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Skutecznie izolują zarówno przed wodą opadową, jak i wodami gruntowymi. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta.

Wśród nich wymienić należy bowiem również możliwość wykorzystywania ich na wilgotnych podłożach, co uniezależnia pracę od warunków pogodowych, czy pory roku. Mocną stroną tego rozwiązania jest też fakt, że może być ono stosowane także w przypadku powierzchni, które nie są idealnie gładkie. Masy bitumiczne bez trudu wyrównują bowiem rysy czy wypukłości do wysokości ok 5 mm.

Warto wspomnieć o tym, że masy bitumiczne w pełni łączą się z podłożem, uzyskujemy również jednolitą powierzchnię izolacji, dzięki czemu nie ma ryzyka występowania podsiąkania, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia izolacji. Kolejną mocną stroną tego rozwiązania jest również fakt, że w bardzo krótkim czasie zyskuje ono odporność na deszcz. Dodatkowo aplikacja masy nie jest trudna i czasochłonna, nie wymaga też wcześniejszego przygotowywania podłoża np. poprzez impregnację czy zabezpieczenie folią.

Jak wygląda aplikacja mas bitumicznych?

Jak wspominaliśmy, aplikacja mas bitumicznych nie jest zadaniem trudnym. Może odbywać się zarówno na poziomych, jak i płaskich powierzchniach. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest połączenie ze sobą składników masy bitumicznej według zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu.

Masa może być stosowana w temperaturze wyższej niż 5 stopni Celsjusza, dzięki temu możemy wykorzystywać ją praktycznie przez cały sezon wykonywania prac budowlanych. Nanoszona może być na dwa sposoby – za pomocą szpachli lub też metodą natryskową, która szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku powierzchni pionowych oraz tych o nieregularnej fakturze. Zazwyczaj, aby uzyskać trwałość izolacji, najczęściej wykorzystuje się podwójną warstwę masy bitumicznej.

Podsumowując, masy bitumiczne wyróżniają się funkcjonalnością, trwałością oraz łatwością aplikacji. Nie dziwi więc fakt, że cieszą się tak dużym zainteresowaniem i są coraz częściej wykorzystywane do wykonywania zewnętrznych izolacji.

Podobne wpisy