Ściany oporowe a bezpieczeństwo budynków i infrastruktury
Ściany oporowe są konstrukcjami mającymi za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo budynków i infrastruktury zagrożonych działaniem wód powierzchniowych albo osuwaniem się ziemi. Właściwie dobrane do typu budowli i panujących w okolicach warunków mogą znacznie poprawić jej stateczność. Ściany oporowe sprawdzają się nie tylko do stabilizowania gruntu, ale także do ochrony sypkich materiałów i wszelkiego typu kruszyw.
Ściany oporowe betonowe – zastosowanie
Ściany oporowe betonowe takie jak te oferowane przez firmę https://www.rekers.pl/ stosowane są często w przypadku budynków położonych na skarpie. Ogranicza to ryzyko uszkodzenia ich na skutek osuwania się ziemi. Ścianę oporową budynku można dodatkowo usztywnić zbrojeniem, na przykład zrobionym z prętów stalowych.
Na tym jednak zdecydowanie nie kończy się rola ściany oporowej. Konstrukcje tego rodzaju mogą zabezpieczyć też elementy małej architektury – np. ściany oporowe pod taras czy ogrodzenie, jak również uskoki czy nasypy.
Rozwiązanie to stosowane jest też powszechnie w budownictwie, gdzie ściany oporowe przepustów rurowych czy przejść podziemnych nierzadko przybierają formę szerokiego, płaskiego i wysokiego filara przyściennego, którego rolą jest przejmowanie poziomych obciążeń na sklepienie łukowe. W tej sytuacji możliwe jest również zastosowanie w ścianie oporowej zbrojenia.
Jakie są najważniejsze cechy ścian oporowych?
Najważniejsze cechy ścian oporowych to:
- właściwe parametry – ściany oporowe powinny być dobrze wymiarowane, żeby zapewniały odpowiednią wytrzymałość i stabilność. Szerokość i wysokość takiej konstrukcji powinno się dostosować do warunków terenu i obciążeń, które działają z zewnątrz,
- wytrzymałość – ściany oporowe muszą być wystarczająco wytrzymałe, żeby mogły się oprzeć siłom działającym na nie z zewnątrz. Zatem ich konstrukcja powinna być solidna i zrobiona z surowców o właściwej wytrzymałości, takich jak bloczki betonowe, kamień czy beton,
- właściwe ukształtowanie terenu – istotne jest, żeby teren wokół ścian oporowych był właściwie ukształtowany, tak aby możliwe było również dobre odprowadzanie wody opadowej i zmniejszenie ryzyka osunięcia się gruntu,
- właściwe warunki gruntowe – budowa ścian oporowych powinna uwzględniać specyfikę warunków gruntu takich jak jego typ, wilgotność i stabilność. W wypadku niewłaściwego wybrania rozwiązania konstrukcyjnego grunt pod ścianą może się osuwać, co będzie zagrożeniem dla jej wytrzymałości i stabilności, a więc podstawowej jej roli.